PoTS:n marraskuun vierailukohteina HR Sata ja Linnakortteli

Porin Teknillisen Seuran täyttäessä kunniakkaat 105 vuotta olemme valinneet marraskuun vierailukohteeksi Eteläranta 4:n ja Antinkatu 2:n (sisäänkäynti) kulmaan sijoittuvan arvorakennuksen, joka suorastaan huokuu porilaista teollisuushistoriaa. Kokoonnumme sinne tiistaina 14.11. klo 17 ja vapautamme juhlan kunniaksi myös Charlotta-pullon hengen kahvituksen yhteydessä.

Ilmoittautuminen sulkeutuu ti 7.11 klo 12.00. Maksimiosallistujamäärä on 30 hlö.
Ilmoittautuminen linkistä:
https://forms.office.com/r/0DeE4kd9ji

Illan isäntänä meillä toimii HR Sata Henkilöstötalon / Workway Oy:n toimitusjohtaja Mikko Virtanen, joka toimii myös Linnakorttelin yhteyshenkilönä. Hänen johdollaan pureudumme erityisesti teknisen alan rekrytoinnin haasteisiin Porissa ja Satakunnassa.
“Rosenlewin talon rakentaminen alkoi Porin vuoden 1852 tapahtuneen palon jälkeen. Wilhelm Rosenlew myi tuolloin vanhat tonttinsa ja osti ensimmäisestä kaupunginosasta (Antinkatu 2:sta) tontin 1 532 hopearuplalla.

Vuonna 1854 valmistuneen rakennuksen suunnitteli kaupunginarkkitehti Carl J. von Heideken. Siinä oli muun muassa vähittäiskauppa ja asuintiloja. Rosenlew-yhtiön pääkonttori toimi talossa 1854–1986. Talon myöhempiä omistajia ja käyttäjiä ovat olleet Rauma-Repola Oyj ja Porin kaupunki. SR-Kiinteistöt Oy osti talon kaupungilta keväällä 2015 kahden miljoonan euron kauppahinnalla.

Linnakortteli muutti syksyllä 2017 kiinteistöön, johon kuuluu 1850-luvulla rakennettu alkuperäinen suojeltu osa sekä 1960-luvulla toimistokäyttöön rakennettu osa, joka kiertää sisäpihaa”.

https://linnakortteli.fi/yritykset/

https://hrsata.fi/

Tervetuloa!

PoTS Hallitus

Scroll to Top